Pokud se chystáte začít se sportem, budete se muset také naučit, jak relaxovat. Kdo totiž cvičí, pro toho jsou bolesti svalů, případně natažené svaly na denním pořádku. Budete-li chtít trénovat pravidelně, kvalitní regenerace je nezbytná. Skvělou formou úlevy pro svaly může být například masáž.
Maséra si ovšem musíte pečlivě vybrat – vždyť se vás bude dotýkat, když budete téměř nazí. Musíte k němu mít důvěru a věřit také jeho schopnostem. Jak tedy vybrat a najít dobrého maséra?
Zeptejte se známých a hledejte na internetu
Prvním krokem je vůbec vytipovat někoho, kdo masáže provádí. Zeptejte se svých známých, možná někdo z nich na masáže chodí a má zkušenosti s dobrým masérem či masérkou. Pokud ne, hledejte na internetu. Podívejte se přímo na webové stránky wellness či fitness poradenství, mnohdy nabízí také masérské služby. Jistě také můžete hledat i na našich stránkách.
Prostudujte si, jaké má vzdělání
Zřejmě i vy dokážete udělat příjemnou masáž partnerovi či partnerce, s profesionálním masírováním však nemá nic společného. Masér by měl mít odpovídající vzdělání akreditované MŠMT. Pokud vidíte, že má za sebou několik kurzů a neustále se vzdělává, je to rozhodně dobré znamení. Takový masér jde s dobou a jeho práce ho baví a naplňuje, nedělá ji pouze pro peníze.
A proč vzdělání požadovat? Protože jedině masér s odpovídajícími znalostmi ví, co tělo potřebuje, vyzná se v anatomii těla a v případě bolesti vám uleví, nikoliv přitíží. Masér bez znalostí anatomie je pouze člověk, jenž vás hladí za peníze, a toho zřejmě nepotřebujete.
První masáž
První masáži by měl předcházet rozhovor. Masér se vás zeptá na kontraindikace – například člověk po operaci páteře by neměl chodit na masáž zad. Kontraindikace se liší u jednotlivých typů masáží, takže je potřeba si je na začátku vyjasnit. Probere s vámi váš zdravotní stav, zeptá se na části těla, na nichž chcete pracovat a poradí vám, jak to můžete dělat i doma. Masér se znalostí anatomie vám může poradit vhodné cviky pro uvolnění ztuhlých svalů apod.
Po celou dobu byste s masérem měli komunikovat. U masáže je sice cílem relaxovat, ale když vám něco nebude příjemné, určitě se ozvěte. Po masáži byste si měli promluvit o tom, jak se cítíte a zda se vám vše líbilo.
Nebojte se maséra změnit
Nebude-li se vám líbit první masáž, možná vyzkoušejte ještě druhou – aspoň v případě, že si s masérem vyjasníte, co vám nevyhovovalo. Pokud ani podruhé nebudete spokojení, na nic nečekejte a najděte si maséra či masérku novou. Maséra ve svém okolí vám pomůže najít náš portál fitness poradců. Masér by to být člověk, s nímž se cítíte dobře, a jehož ruce vašemu tělu poskytují úlevu. Po masáži byste se měli cítit klidnější, veselejší, vyrovnanější. Špatně prováděná masáž může dokonce ublížit, tak si maséra vyberte pečlivě.